Dożynki Gminne w Dobrakowie 2025

 

Dożynki gminne w parafii Dobraków – 31.08.2025

 

"Błogosławiony jesteś, Panie, Boże wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich; Tobie go przynosimy, aby stał się dla nas chlebem życia"

 

W ostatnią niedzielę sierpnia w naszej miejscowości odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Dożynki Gminne. Obchody rozpoczęły się o godzinie 12:00 uroczystą sumą, podczas której dziękowaliśmy Bogu za tegoroczne plony i rolniczy trud. Mszy świętej przewodniczył ksiądz proboszcz naszej parafii - Andrzej Barwiński. Liturgię koncelebrowali również księża z parafii w Pilicy: ks. Andrzej Białek (proboszcz parafii pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty), o. Tomasz Kobierski (gwardian Klasztoru O. Franciszkanów w Biskupicach), o. Wiesław Tokarz (kapelan Oddziału Miejsko Gminnego ZOSP RP w Pilicy). W uroczystości brali udział przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Pilicy na czele z Burmistrzem Arturem Janosikiem, samorządowcy i parlamentarzyści, rolnicy i mieszkańcy gminy. Obecne były liczne poczty sztandarowe, jednostki OSP, delegacje Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały przepiękne wieńce i kosze dożynkowe oraz licznie zgormadzeni wierni z całej gminy. Podniosłości mszy świętej dodała obecność i gra Orkiestry Dętej przy OSP w Przychodach.

 

Na początku mszy świętej zostały poświęcone chleby oraz wieńce i kosze dożynkowe ręcznie wykonane z kłosów zbóż, ziół, owoców i kwiatów.

 

Podczas homilii wygłoszonej przez ks. proboszcza dziękowaliśmy Bogu Ojcu, Panu żniwa za tegoroczne plony, zdrowie i ochronę przed klęskami, w szczególności za chleb symbol wszystkiego, co konieczne, by istnieć. Przede wszystkim za Chleb życia - Eucharystię, potem za chleb wytwór ludzkich rąk i ciężkiej, codziennej pracy. Chleb, którego postaci jest tak wiele, spożywamy każdego dnia. Staramy się, aby się nie zmarnował, aby nie upadł na ziemię. Szacunek dla chleba jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Jest darem ziemi i pracy rąk wielu ludzi (rolników, młynarzy, piekarzy, sprzedawców), ale na szczególną godność zasługuje praca rolnika, która wymaga nie tylko niezwykłego wysiłku ale też cierpliwości oraz współpracy z naturą.

Chleb jest także symbolem gościnności, przyjaźni i wspólnoty – łączy nas przy stole, a jego szczególnym znaczeniem jest wigilijny opłatek. Ten chleb - on nas ciągle uczył być dobrym i przypominał nam to, czego nauczył św. Albert, że trzeba być dobrym jak chleb, który leży na stole i z którego każdy może odłamać tyle, ile potrzebuje. Gdy jest chleb, jest wszystko. Chrystus woła do nas, abyśmy mieli otwarte oczy i serca na wszystkich bliźnich potrzebujących pomocy. Byśmy dzielili się tymi darami, które dał nam Bóg i które przez współpracę z Nim wypracowaliśmy mądrością i pracą.

Więc w duchu wdzięczności wołajmy: "Błogosławiony jesteś, Panie, Boże wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich; Tobie go przynosimy, aby stał się dla nas chlebem życia".

 

Mszę świętą zakończono wystawieniem Najświętszego Sakramentu i uroczystą procesją wokół kościoła. Następnie uczestnicy nabożeństwa udali się w barwnym korowodzie na plac dożynkowy obok kościoła by tam dalej z radością świętować zakończenie żniw.

 

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Dobrakowie, siedziba: Dobraków 55, 42-439 Żarnowiec.