Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych na Święty Krzyż – 25.05.2025
24 maja 2025 dzieci z naszej parafii, które przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej w tym i ubiegłym roku, odbyły pielgrzymkę dziękczynną do najstarszego polskiego sanktuarium - Sanktuarium złożenia Relikwii Drzewa Świętego potocznie nazywanego Święty Krzyż – Łysa Góra.
W pierwszej kolejności przewodnik oprowadził pielgrzymów po Klasztorze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, w którym znajdują się Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Relikwie złożone są w pancernym tabernakulum w Kaplicy Oleśnickich, gdzie drzewo Krzyża Świętego zostało uformowane w krzyżyk o podwójnym ramieniu i oprawione bogato zdobioną blachą. Taki krzyż zwany jest karawaką i w XVII i XVIII wieku uchodził za cudowną obronę przed zarazami.
W dalszej części pielgrzymki podziwiano piękno Łysej Góry, gdzie szum buków i jodeł ubogacał duchowo wędrujących pielgrzymów. Następnie udało się zobaczyć Kryptę Jeremiego Wiśniowieckiego oraz udano się na najważniejszą część pielgrzymki czyli Eucharystię. Mszę Świętą sprawowano w Klasztorze, w Koncelebrze naszego ks. Proboszcza Andrzeja Barwińskiego w intencji dzieci pierwszokomunijnych oraz ich rodzin.
Po zakończonej modlitwie pielgrzymi zwiedzili Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz Muzeum Misyjne, a także Osadę Średniowieczną.
Wdzięczni pielgrzymi oddali cześć relikwiom Drzewa Krzyża Świętego i szczęśliwie wrócili do parafii.








