Boże Ciało - 30.05.2024
W czwartek 30 maja 2024 obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Boże Ciało to jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki. W naszym kraju jest obchodzone w ostatni czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, jest więc zatem świętem ruchomym. Głównym punktem obchodów jest procesja eucharystyczna ulicami miast i wsi, a uczestnictwo w niej to publiczna manifestacja naszej wiary. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej jest przede wszystkim okazją do tego, by obecność Jezusa w tajemnicy Eucharystii pośród swojego ludu uczynić świadectwem dla innych. I stąd też wychodzimy na ulice naszych wiosek i miast z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie, żeby Jego błogosławieństwo i Jego moc mogły dotrzeć do każdego człowieka.
Obchody tego święta w naszej parafii rozpoczęły się Mszą świętą o godzinie 10:00 po której udaliśmy się w procesji z Najświętszym Sakramentem na czele. Procesja z Panem Jezusem w monstrancji zatrzymywała się kolejno przy czterech ołtarzach, gdzie przy każdym z nich były czytane fragmenty jednej z Ewangelii, a więc po kolei – Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Podczas procesji mieliśmy okazję w symboliczny sposób zaprosić Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie do naszych rodzin, domów, aby przedstawić mu radości i troski naszego codziennego życia.
Począwszy od piątku przez całą oktawę Bożego Ciała na zakończenie Mszy świętej popołudniowej wierni uczestniczyli w procesji z Najświętszym Sakramentem dookoła kościoła, śpiewając Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Oktawę zakończyliśmy mszą świętą o godzinie 18:00 oraz procesją Eucharystyczną do czterech ołtarzy wokół kościoła. Na zakończenie zostały poświęcone wianki z kwiatów i ziół.











