Dożynki i odpust parafialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej – 26.08.2024
W poniedziałek 26 sierpnia przeżywaliśmy uroczystość NMP Częstochowskiej – odpust w naszej parafii. Podobnie jak w poprzednim roku był on połączony z dożynkami parafialnymi. Uroczystą mszę świętą dziękczynną za tegoroczne zbiory odprawił o godzinie 12:00 ks. Włodzimierz Jastrząb. Podczas homilii kapłan przypominał nam o tym jak szczególną patronką jest Matka Boża Częstochowska. Cuda dokonane przez Matkę Boską Częstochowską są niezliczone. Każdy, kto był w jasnogórskiej kaplicy, widział zawieszone na ścianach wota: różańce, wyroby z bursztynu i koralowca, wota duchownych i więźniów, serca i krzyże, ale też laski niewidomych, kule niepełnosprawnych i ortopedyczne podpórki. Każde z wotów to albo znak prośby, albo dowód wdzięczności wobec Maryi za okazaną pomoc. Matka Boża jest naszą wielką orędowniczką u Boga. Ma uprzywilejowane miejsce w niebie i wstawia się za nami u swojego Boskiego Syna. Maryja jest także czułą matką, która wie o naszych potrzebach i chętnie bierze nas w swoją obronę.
Podczas odpustu wyraziliśmy wdzięczność naszej Patronce za opiekę nad naszą wspólnotą, a także za udane, bezpieczne żniwa oraz zebrane plony. Wyrazem tej wdzięczności był wieniec dożynkowy w kształcie monstrancji oraz kosz z darami płodów ziemi. Podczas mszy świętej odpustowej ksiądz Włodzimierz poświęcił wieniec dożynkowy, chleb oraz owoce, warzywa i kwiaty. Uroczystość zakończono procesją wokół kościoła, dziękując za zebrane plony i okazane Boże błogosławieństwo podczas ciężkiej pracy rolników.











