Historia parafii

 

Parafię erygował bp Czesław Kaczmarek dekretem z 19 sierpnia 1957 r. Okręg parafialny wydzielono z macierzystej parafii w Kidowie i z Łan Wielkich. Zanim powstał kościół, jego funkcje pełniła drewniana kaplica wzniesiona w XIX w., rozbudowana w 1920 r.

 

Tak tę kaplicę opisał w parafialnej kronice ks. Józef Probierz, pierwszy proboszcz w Dobrakowie: „Znajduje się tu kościołek drewniany, bardzo skromny, według opowiadania parafian mniej więcej sprzed 130 laty. Wyrwał czy Wyrwałek wybudował tu niedużą kaplicę, a w roku 1923 dobudowano z drzewa nawę i chór śpiewaczy (...). Obecnie kościół jest pokryty blachą, posiada wielki ołtarz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, także jakby dwa małe ołtarze – św. Barbary i św. Józefa”. Stary kościół, a raczej kaplica – był wyposażany według skromnych możliwości, ale konieczna była budowa nowej, większej świątyni, z prawdziwego zdarzenia.

 

Budowa murowanego kościoła, głównie na bazie kamienia wydobywanego na obrzeżach Jury Krakowsko – Częstochowskiej i w miejscowych kamionkach oraz drewna, była realizowana w latach 1979-1983. Autorami projektu kościoła byli: inż. Jan Głuch i inż. Roman Siwek. Kościół poświęcił bp Mieczysław Jaworski w 1985 r.

 

W wystroju wnętrza dominuje drewno, decydujące o konwencji i stylistyce, dość jednolitej. Autorem niemal wszystkich płaskorzeźb, rzeźb, elementów drewnianych jest Antoni Toborowicz. W ołtarzu głównym znajduje się krzyż, w bocznym – Matka Boża Częstochowska oraz czczony tutaj orędownik rolników, św. Izydor, drugi patron kościoła.  Obok kościoła znajduje się kamienny pomnik bohaterów II wojny światowej.

 

 

Czy wiesz, że…

  • W kronice parafialnej odnotowano ogromną determinację ludzi przy  budowie kościoła – większość kamienia, potrzebnego do budowy kościoła i jego otoczenia, ludzie wydobywali własnymi rękami, pracując w pocie czoła.  

 

  • Kaplica w Otoli, zbudowana przed II wojną światową, została rozbudowano 1990 r. i gruntownie odrestaurowana ok. 2005 r. Kaplicy patronuje Trójca Święta, jest tutaj uroczyście obchodzona uroczystość odpustowa, są odprawiane Msze św. we wszystkie niedziele i święta.  

 

  • W okolicy sporo ciekawych kapliczek, w tym słupowych z XVIII – XIX wieku. Jest ich na pewno więcej niż 30.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Dobrakowie, siedziba: Dobraków 55, 42-439 Żarnowiec.